Egyre inkább felértékelődik az otthon szigetelésének kérdése a magas energiaárakkal sújtott hétköznapokban. Blogcikkünkben azokat a szempontokat járjuk körbe, amiket érdemes észben tartani az energiamegtakarítás szándékából készülő homlokzati hőszigetelés megkezdése előtt.
Sok kérdés felmerül a ház szigetelésének megkezdése előtt, melyek megkerülhetetlenek annak érdekében, hogy olyan megoldás szülessen, ami valóban energiamegtakarítást jelenthet majd a családnak. Ha homlokzati hőszigetelési rendszerben gondolkodunk, tanácsos előbb szakember segítségével felmérni a házat, majd csak azt követően ajánlatot kérni. Érdemes megfizetni az előterveztetést, így pontosan meghatározhatjuk, milyen típusú hőszigetelésre van szükségünk, majd utána lehet beáraztatni a munkát, illetve ajánlatot kérni a szakági kivitelezőktől.
Sokszor a hőszigetelés önmagában nem elég ahhoz, hogy energiát takarítsunk meg, hiszen a régi, korszerűtlen nyílászárókon keresztül ugyanúgy elszökhet a meleg. Ha nagyon leegyszerűsítjük a képet, akkor a szigetelés működésének elvét úgy képzelhetjük el magunk előtt, mintha egy téli kabátot viselnénk. Ha a kabáton lyuk tátong, akkor folyamatosan érződik a hideg, ha pedig egy házon rosszul szigetel az ablak, akkor ott is elszökik a meleg, beférkőzik a hideg. Ezért olykor tehát nem elég csak a szigetelésről gondoskodni, hanem a régi fa nyílászárók cseréjére is szükség lehet.
A megfelelő hőszigetelés révén a falak lassabban engedik ki a meleget, a külső hatások kevésbé érvényesülnek a házon. Persze akárcsak egy megfelelő kabátnál, úgy a hőszigetelés esetén is gondoskodni kell a szellőzésről, mert ha az nem történik meg, akkor befülled a ház, penész üti fel a fejét. Az előbbiek miatt is fontos kérdés a páratechnika, melyben szintén szakember adhat megfelelő tanácsot. Ha a szigetelés révén nagyon bezárjuk az épületet, akkor páratechnikai megoldásokra is szükség van. A példa kedvéért egy jól beszigetelt házban lehetőleg ne szárogassunk ruhát.
Az egyik legfontosabb kérdés természetesen az, hogy milyen hőszigetelő anyagot választunk. Nem mindegy egyrészt a hőszigetelő anyag vastagsága sem, van rá mód, hogy kisebb vastagsággal is hasonló hőszigetelő képességet érjünk el. Utólagos szigetelés megkezdése előtt fontos a ház szemrevétele, hiszen a falazat anyagától és vastagságától is függ annak hőtároló képessége, ami azt is megszabja majd, milyen hőszigetelő rendszerben gondolkodhatunk. Megfelelő vastagságú szigetelés kell a redőnydoboz eltüntetéséhez, ugyanakkor a túlzott vastagság sem szerencsés a robusztus külcsín miatt.
Utólagos hőszigetelés nem építési engedélyköteles, ugyanakkor műemléki környezetben, például egy templom szomszédságában lévő lakóház hőszigetelése esetén az örökségvédelmi hivataltól kell engedélyt beszerezni. Bizonyos feltételeknek azonban meg kell felelni, amiket az Országos Településrendezési és Építési Követelmények (OTÉK) vagy a településképi rendelet (TKR) is előírhat. Ilyen lehet például bizonyos esetekben az elő- vagy oldalkert mérete vagy adott esetben a szomszéd hozzájáruló nyilatkozata. Ilyen esetekben szerencsés tehát szakember véleményét kérni.
A felmérésben és a kivitelezésben is segítünk, ha aktuálissá vált a homlokzati hőszigetelés – Siófok területén vagy akár a város 30 kilométeres körzetében partnerek lehetünk a munkában! Forduljon hozzánk bizalommal a Kapcsolat menüponton keresztül!
A weboldalon cookie-kat használunk, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújthassunk. Amennyiben folytatatod a böngészést úgy tekintjük, hogy nincs kifogásod a weboldalról érkező cookie-k ellen.